NÁPADNÍK AKTIVIT

Nápadník aktivit vznikl na popud spolupráce ředitelky školy a učitelek. Cílem je překonat v mimořádných situacích dobu strávenou s dětmi v domácím prostředí a poskytnout tak vzdělávání všem dětem i nadále, zejména těm předškolním. Doufáme, že "Nápadník aktivit" splní svůj účel a pomůže vyplnit účelně a smysluplně čas strávený doma.

Co dělat?

Mamko, taťko, děti, básnička k vám letí.

Je tu pro vás info k mání, o předškolním vzdělávání!

Nejmenší, ti ať si hrají s hračkou, kterou rádi mají,

pro prostřední holky, kluky - hračky, ať daj chvilku z ruky,

sedněte si ke stolku, vězměte si pastelku.

Téma týdne bude dané - na webu školy podané!

Prosíme, bez nadsázky, pošlete nám pak obrázky.

A jak? Přeci mailem, v příloze, ať je máme v záloze.

A pro naše předškoláky aktivita bude taky.

Mamko, taťko koukněte z webu úkol stáhněte.

Neberte to z povinnosti, jak se může zdát,

můžete si místo toho s prcky povídat.

Přejeme Vám hlavně zdraví, ať se brzo sejdeme,

chybíte nám - to nám věřte,

kdyby něco, písneme!


Email pro zaslání obrázků: pavla.kubisova@zsck.cz

Mgr. Pavla Kubišová, ředitelka

Úkoly nejen pro předškoláčky na tento týden 16. - 20.11.2020

1. Tématem pro tento týden jsou POHÁDKY a ve druhé třídě téma MOJE TĚLO - nechte děti převyprávět vám co nejvíce jim známých pohádek a vy se jako rodič dítěte ptejte na doplňující otázky, které podpoří jejich kritické myšlení (např. u Perníkové chaloupky "Kolik myslíš, že natrhaly perníčků, než je ježibaba chytila?" , u Červené Karkulky " Bylo správné, že se Karkulka zapovídala s vlkem?", u Smolíčka Pacholíčka " Co slíbil Pacholíček jelenovi v závěru pohádky - myslíš, že si něco sám uvědomil?...atd.

-u tématu Moje tělo děti odříkávají části a pojmenovávají je správně. Všímají si párových věcí (dvě ruce, dvě oči), srovnávají, co máme párové, co po jednom. Děti ze třídy malovaly sami sebe na papír. V průběhu dalších dní se budou učit o vnitřních orgánech a postupně je do své postavy domalovávat. Můžete zkusit i Vy doma!

2. Hledání správného obrázku-viz příloha

3. Pečení perníčků - recept

Můžete vyzkoušet tento recept, perníčky měkkoučké a poté doma můžete polevou ozdobit

Suroviny:

400 g hladké mouky 140 g cukru moučka 50 g másla 2 vejce 2 lžíce dobrého tekutého medu 1 lžička jedlé sody 1 lžička perníkového koření 1 žloutek na potření po upečení bílková poleva na ozdobení

Postup přípravy receptu

  1. Smíchejte všechny suché přísady v misce, přidejte ostatní ingredience a ručně zpracujte na měkké těsto. Pokud máte kuchyňského robota, prostě do něj vše nasypte.

  2. Hotové těsto je měkké a poddajné asi jako pružná plastelína. Zabalte ho do mikrotenové fólie a nechte přes noc odležet v lednici.

  3. Troubu předehřejte na 160°C a plechy na pečení (budete potřebovat nejmíň dva) vyložte tím správným papírem. V malé misce vidličkou rozmíchejte žloutek s jednou lžící vody z kohoutku. Odleželé těsto vyválejte na pomoučněném vále na tloušťku asi 0,5 cm, vykrájejte tvary a skládejte je na plech.

  4. Pečte 8-10 minut a ihned po vytažení potřete horké kousky na horní straně rozšlehaným žloutkem, aby dostaly pěkný lesk. Nechte je vychladnout na mřížce a teprve pak zdobte polevou - úplně stejným způsobem, jak jsem to už popsala u perníkové chaloupky.


Úkoly nejen pro předškoláky na tento týden 2. - 6.11.2020

1. První úkol nese název "STÍNOHRA". Stačí materiály pouze vytisknout, listy vystřihnout a děti přiřazují k danýmm stínům. Pokud možnost tisku nemáte, můžete doma libovolně listy nebo jiné různé předměty (např. vidlička, kamínek, tužka atd) obkreslit na papír a děti k nim předměty taktéž přiřazují.

2. Druhý úkol nese název " ŘEKNI, CO SLYŠÍŠ". Tento úkol je zaměřený na řeč a sluchové vnímání. Zároveň procvičuje logopedii u dětí, pomáhá se správnou artikulací a výslovností jednotlivých hlásek a navíc je to zábava! :-) Užijte si hru. Zadání je na praconím listě nahoře.

3. Třetím úkolem je oddychovka, která děti moc baví - a to je "HLEDÁNÍ ROZDÍLŮ". Po splnění úkolu si mohou obrázky vybarvit. Mohou si vyzkoušet namalovat vlastní dva obrázky s rozdíly. A ty pak poslat na email:pavla.kubisova@zsck.cz

4. Pracovní činnosti - krásně si ukliď pokojíček a můžeš poslat i foto

5. Poslední úkol tohoto týdne má název "POČETNÍ STROM". Budete určitě potřebovat brčko. Jedna šablona je strom, na který budete dávat lístečky (můžete si klidně namalovat vlastní, nebo vyrobit z alobalu-necháme na vaší fantazii a času). Druhou přílohou jsou kartičky, podle kterých budete úkol plnit. Prsty na ruce vám prozradí množství lístečků, které mají na stromě být a barevný puntík vedle ruky vám napoví, která barva lístečku má být vybrána. A co s tím brčkem?  To ti pomůže přenést lísteček ze stolu na strom tím, že "nasaješ" lísteček na brčko a držíš, aby ti nespadlo dříve, než budeš u stromu. Zkus to!!! Věřím, že to dáš!!!

Úkol pro předškoláky na tento týden 26. - 30.10.2020


Ahoj kamarádi!

Slíbili jsme vám, že tu najdete několik úkolů, které si můžete v nějaké volné chvíli splnit. Snažili jsme se o to, aby úkoly byly různorodé a každý si mohl vybrat, co se mu líbí. Najdete zde básničky, pracovní listy, pohádky, logické úkoly, hledání rozdílů a další fajn věci. Tak do toho!

Budeme se zase v plném počtu na Vás těšit na Větrníku!!!

1. Pohádka o nastydlých strašidlech

2. Omalovánky dýně

3. Protiklady

4. Vybarvování a tajný obrázek na stromě

5. Popis obrázku s dopravními prostředky

6. Nauč se básničku!

Jednou venku, při setmění                                                   Od domu k domu běhají

děti v strašidla se mění.                                                         a koledu všem říkají.

V okně dýně, uvnitř svíčka.                                                   Dejte nám sladkou koledu,

Halloweenská mají trička.                                                     Nebo vám něco provedu.


7. Domácí výroba a hrátky s přírodninami

A) Z ruliček od toaletního papíru zkus vyrobit strašidelný (nebo klidně i princeznovský) zámek. S pomocí maminky nebo taťky udělej do toaletní ruličky "okénka". Večer pak pod ruličky dejte s mamkou čajovou svíčku (nejlépe elektrickou) a uvidíš, jak ti celý hrad bude svítit.

B) Posbírej okolo tvého bydliště různé barevné listy a zkus z nich vytvořit nějakou pěknou koláž. Kdo má velkou fantazii, můžete si vyrobit z listů různá zvířátka (ježka, dinosaura, veverku, lišku atd.)

C) Jestli máš doma modelínu, zkus z ní vyrobit strom, ze kterého padají lístečky.

D) Pokud budeš v lese, můžeš z přírodnin postavit domeček pro zvířátka-budou mít velkou radost, že se budou mít kam schovat, zalézat a kde odpočívat.

E) Nasbírat listy a lisovat je - bude následně využito v MŠ.

8. Inspirace na Internetu

Pokud by vám to nestačilo, je možné si vyhledat na různých internetových stránkách další a další pracovní listy a možné inspirace.

Doporučujeme:

Divadelní představení O VELIKÉ ŘEPĚ

Divadelní představení O NEPOSLUŠNÝCH KŮZLATECH

BÁSNIČKA DO KOUPELNY - Jak mýt ruce s dramatizací

Podpora správného držení tužky u všech dětí...

Všestranný rozvoj předškoláků - metodika k prostudování